Skocz do zawartości
Sebastian

nowe Działanie wyszukiwarki

Czy jesteś za dodaniem takiej funkcjonalności do systemu Shoper.pl?  

8 głosów

1. 1. Czy jesteś za dodaniem takiej funkcjonalności do systemu Shoper.pl?

• Tak
      22
    • Nie
      0

Recommended Posts

Witam, proponuję delikatną zmianę w działaniu wyszukiwarki. Chodzi o wymuszenie obecności wszystkich wpisanych fraz (dla ustawienia ' w nazwie i innych informacjach o produkcie'). Aktualnie gdy wpiszemy dwie frazy to wyszukiwarka pokazuje nam osobno wyniki dla jednej frazy i osobno dla drugiej, więc zamiast jednego wyniku ... otrzymujemy dłuuuuugą listę wyników... przez co znalezienie odpowiedniego produktu staje się niewykonalne. Moich dwóch klientów ma ten problem od dawna i do dziś nie został rozwiązany w żadnej aktualizacji. Sądzę, że ten problem dotyczy większej ilości klientów systemu shoper. Podam przykład na podstawie sklepu z tonerami: Szukam toneru do BROTHER-a DCP-7055W, więc wpisuję: brother dcp-70552 Wyszukiwarka daje mi wynik z wszystkimi tonerami które zawierają słowo brother, oraz wszystkich które zawierają dcp7055W, więc znalezienie odpowiedniego produktu staje się nie wykonalne... Zamiast 2-3 wyników otrzymujemy kilka stron i trzeba szukać dalej... Inny przykład, sklep modelarski: Szukam paliwa do modeli spalinowych, wpisuje w wyszukiwarce: 'paliwo modelarskie'. Wyniki pokazują wszystko co ma w sobie słowo paliwo, oraz wszystko co ma w sobie słowo modelarskie (zębatki, narzędzia, kleje etc...). Należy pamiętać, że nie zawsze w tytule znajdują się słowa kluczowe, więc klienci pozwalają przeszukiwać także opisy, a tutaj pojawia się problem, brak wymuszenia obecności wszystkich wpisanych słów...
  • Like 1

Sugestie dot. poprawy działania wyszukiwarki są już na forum od kilku lat, jednak nie mogą się doczekać rozwiązania, mimo, iż rozwiązanie tych sugestii powinno być priorytetowe. W podobnej sugestii, ktoś słusznie napisał, że wystarczy wprowadzić takie samo obostrzenie dla wyszukiwania po nazwie, kodzie, opisach, jak w przypadku wyszukiwania tylko po nazwie, czyli wymusić obecność wszystkich wpisanych słów, niezależnie od kolejności i miejsca ich występowania (nazwa, opisy, kod). Wystarczy zaimplementować rozwiązanie z wyszukiwania po samej nazwie - wymusić obecność wszystkich słów z wpisanej w wyszukiwarce frazy w nazwie, opisach i kodzie.

Odświeżam - bardzo brakuje mi wymuszenia obecności wszystkich słów z wpisanej frazy w wyszukiwarce niezależnie od kolejności i miejsca ich występowania (nazwa, opis skrócony, kod kreskowy)

Odświeżam temat - co z wyszukiwaniem produktów po kodzie kreskowym? Znacznie ułatwiłoby to znalezienie produktu...

Właśnie przeszliśmy z wersji samodzielnej Shopera na wersję abonamentową. W wersji samodzielnej wiele lat temu wybłagaliśmy po wielu miesiącach zmianę działania wyszukiwarki na normalne, czyli wyszukiwanie wg wszystkich wprowadzonych wyrazów, również w przypadku ustawienia wyszukiwania wg nazwy i kodu produktu. Po przejściu na wersję abonamentową ból głowy powrócił, wyszukiwarka działa znów jako generator śmieciowych wyników.

Planuje wdrożyć podpowiedzi w wyszukiwarce sklepu

czy w nowej wyszukiwarce frontowej będę podpowiedzi (takie jak np: w wyszukiwarce na zapleczu sklepu) i moja robota nie ma sensu?

Samemu jest bardzo łatwo takie podpowiedzi dorobić korzystając z front API. Jeśli ktoś ma na tyle umiejętności, że rozważa samodzielne wykonanie to jest to jaknajbardziej możliwe.

Przykład podpowiadania poniżej:

image.thumb.png.da9646d672aee0d1781eec679ae2ea49.png

witam, co się dzieje z nową wyszukiwarką ? : wysłałem mail do Was Shoper ale piszę również tu bo to bardzo ważne i pewnie więcej sklepów będzie narzekać 

a przyklejam mail któryś z kolei bo odpowiedź shopera do moich uwag niestety była mniej więcej taka że "nowa wyszukiwarka jest super i tak zostanie" a to niedopuszczalne

treść maila z dokładnym opisem co jest nie tak 

witam

Po to jest wyszukiwarka żeby zawężać ilość wyszukiwanych produktów

wyniki na poziomie 500 - 600 wyników w jaki sposób mają pomóc klientowi ?

Proszę jak najszybciej dopracować wyszukiwarkę w taki sposób by filtrowała konkretne wyniki

bo widzę że zmiany są na gorsze a miała być nowa wyszukiwarka lepsza

kategorycznie żądam poprawek lub wspierania poprzedniej wersji bo ta się nie sprawdza

i tak  np. wytłumaczę to prosto

jeżeli klient chce znaleźć rower Epic wszystkie to ok

ale jeżeli chce znaleźć wersję Epic Comp to wyniki zamiast wywalić 6-8 pozycji  które łatwo obejrzeć lub uszeregować np. po cenie 

to dostanie ponad 130 wyników w których będą np. kurtki , spodnie, rękawiczki i wiele bezsensownych rzeczy

a jak będzie jeszcze chciał znaleźć najtańszy model roweru Epic Comp szeregując wyniki po cenie od najniższej to ABSURDALNIE pierwsze kilka stron wyników będzie nie związane z rowerami - wspomniane kurtki pompki czy inne nie związane z wyszukiwaniem elementy  a więc klient zrezygnuje z mojej strony

największym absurdem będzie jednak sytuacja gdy klient będzie chciał zawęzić wyniki tylko do kilku rowerów Epic Comp 2019 bo będzie chciał obejrzeć tylko najnowsze rowery i tak dostanie proszę zgadnąć 706 wyników

i najgorzej szeregując wyniki po cenie od najniższej to ABSURDALNIE pierwsze kilkanaście  stron wyników będzie nie związane z rowerami!!!!!!!!!!

Proszę nie rozważać tego na przyszłość bo w starej wyszukiwarce działało to POPRAWNIE TYLKO WDROŻYĆ TERAZ!!!!!!!!!!!

JA NA DZIŚ WRACAM DO STAREJ WYSZUKIWARKI BO PRZEZ TAKIE DZIAŁANIE UCIEKNĄ MI KLIENCI ZE SKLEPU

Proszę o informację kiedy zostanie to naprawione - zmieniłem na starą wyszukiwarkę 

To najgorsza zmiana jaka mogła zostać wprowadzona ze zmianą algorytmów na nowe - to nie działa

i będę składał reklamację aż nie zacznie działać i zawężać wyników tak jak w starej wyszukiwarce gdzie WŁAŚNIE SPRAWDZIŁEM I Epic Comp 2019 wyrzuciło 8 słownie 8 wyników

NOWA WYSZUKIWARKA W TEJ FORMIE TO BUBEL I NIE SPEŁNIA FUNKCJI WYSZUKIWANIA

W dniu 18.02.2019 o 09:16, Shoper pisze:

Shoper

Zgłoszenie nr: 611894

Dzień dobry,

Podczas wyszukiwania produktów brane pod uwagę są wszystkie produkty w których zawiera się przynajmniej jedna fraza z wpisanych do wyszukiwarki czyli zarówno "kathmandu" jak i "2019"
Wyniki wyszukiwania sortowanie są na podstawie najlepszego dopasowania dlatego na początku listy znajdują się produkty które były wyszukiwane.
Zgłoszę sugestię do działu rozwoju oprogramowania aby rozważono sposób wyszukiwania produktów w przyszłych wersjach oprogramowania Shoper.

Pozdrawiam serdecznie,
Michał Mądrzak
Specjalista ds. Obsługi Klienta

platnosci.png Włącz w swoim sklepie najlepsze płatności online!

youtube.png Otwórz własny sklep internetowy

bok@shoper.pl  |  12 379 32 84
Pomoc i porady   Filmy                                                     instruktażowe   Oficjalne forum                                                     Shoper

?ot=YjZmODg1NDE3ZjhlMDRjNGI5MTdkOGIwMjQ4

image.png

" Mam dla Was następujące informacje: w najbliższych wydaniach będziemy zmieniać silnik wyszukiwarki, opisane problemy będą rozwiązane. "

Czy ta nowa wersja wyszukiwarki to ma być rozwiązanie opisanych wyżej problemów? To są jakieś kpiny. Istniejący od lat problem w żadnym wypadku nie został rozwiązany. Powtórzę - wyszukiwarka powinna umożliwiać wyszukiwanie w tytule wg wszystkich podanych wyrazów, tzn. zwracać wyniki z tytułami zawierającymi wszystkie podane ciągi znaków. Jeśli kto chce, to mógłby sobie włączyć w konfiguracji pokazywanie tytułów także zawierających pojedyncze wyrazy z tych podanych w wyszukiwarce. My nie chcemy, dla nas takie rozwiązanie to koszmar. Piszę o tym już od dawna, rozwiązanie takie było zaimplementowane przez Was lata temu w naszej wersji nieabonamentowej, obiecywali Państwo wykonać to w nowej wersji wyszukiwarki - i oczywiście nie zostało to zrobione. Widzę też, że wyszukiwarka działa obłąkańczo w innych przypadkach - kiedy wprowadzam kod paskowy 9788374757423 zwraca 601 rezultatów, nie wiadomo dlaczego. Kiedy wprowadzam przy tych samych ustawieniach podciąg 7423, zwraca jeden produkt z takim właśnie kodem produktu, oraz dwa inne z kodami paskowymi zawierającymi tenże podciąg.

wyszukiwarka "nowa" działala też dobrze

dwa czy trzy dni bezposredniu po wdrożeniu "nowej wyszukiwarki" sprawdzałem

Tylko chyba poprawki z lutego popsuły wszystko

nie sprawdzałem codziennie

Poproszę wersję testową sklepu trzy dni po wdożeniu "nowej wyszukiwarki" ze stycznia 2019

Bo po co komu taka wyszykiwarka;

mam 3000 towaru

a po wpisaniu frazy do wyszukiwarki

wyskakuje mi 700 

to już lepiej ją wyłączyć i nie denerować ludzi

W nowej wyszukiwarce lista zamówień do wyszukiwanego produktu (wg kodu produktu) jest wyświetlana w losowej kolejności. Powinna być od najnowszego zamówienia inaczej jest zupełnie nieprzydatna.

forum.png

Masakra jakaś. Tyle lat czekania i z deszczu pod rynnę.

Poproście może WebCoders'ów o zrobienie porządnej wyszukiwarki, a nie śmieciarki.

Zrobią Wam porządny silnik oparty na 'Zaawansowanej wyszukiwarce'. Niestety w wersji abonamentowej nie da się z tego korzystać.

Co z tego, że nawrzucaliście szmerów i bajerów, jak podstawowej funkcji ona nie spełnia przy wielofrazowym wyszukiwaniu.

Nie uszczęśliwiajcie ludzi na siłę. Skoro podstawowym założeniem w zgłaszanych sugestiach od lat było wymuszenie występowania wszystkich słów występujących w nazwie, opisach, atrybutach itd. oraz ich dowolnej kolejności, to się to realizuje, a nie robi po swojemu.

Chcecie, żeby zgłaszać sugestie, tylko nie wiem po kiego grzyba, skoro wiecie lepiej, co nam potrzebne.

1 minutę temu, SupraBIKE napisał:

Chcecie, żeby zgłaszać sugestie, tylko nie wiem po kiego grzyba, skoro wiecie lepiej, co nam potrzebne.

Odnośnie WebCoders potwierdzam - pomocni

A odnośnie po co sugestie, tylko po to aby trafiały do zamrażarki jaką jest Dział Rozwoju. Niestety ale użytkownicy żyją nadzieją po zgłoszeniu zapotrzebowania, że coś zostanie zaimplementowane. Za długo jestem użytkownikiem softu na licencji samodzielnej oraz na tym forum, c'nie @Robert Błaszczak też może coś na ten temat napisał (a jego wypowiedź na "te tematy" są na forum)

"Co z tego, że nawrzucaliście szmerów i bajerów, jak podstawowej funkcji ona nie spełnia przy wielofrazowym wyszukiwaniu.

Nie uszczęśliwiajcie ludzi na siłę. Skoro podstawowym założeniem w zgłaszanych sugestiach od lat było wymuszenie występowania wszystkich słów występujących w nazwie, opisach, atrybutach itd. oraz ich dowolnej kolejności, to się to realizuje, a nie robi po swojemu."

Dokładnie tak jest. Tym bardziej, że obiecywano nam tutaj wyraźnie wykonanie zmian zgodnie z naszymi oczekiwaniami, tyle że trzeba poczekać, bo testy itp. Proszę o wyraźne i wiążące oświadczenie - czy i kiedy te postulowane od wielu lat zmiany zostaną wykonane. Brak odpowiedzi lub odpowiedź negatywna będą z pewnością miały wpływ na nasze decyzje o dalszej współpracy.

1 godzinę temu, MiA napisał:

Proszę o wyraźne i wiążące oświadczenie - czy i kiedy te postulowane od wielu lat zmiany zostaną wykonane.

Dziś otrzymałem odpowiedź od Shoper, że żadne zmiany w wyszukiwarce nie są planowane na dzień dzisiejszy. No i podobno w testach takie rozwiązanie, jakie zaimplementowali wypadło im najlepiej. Tak się zastanawiam, czy testy nie były przypadkiem prowadzone przez przedszkolaków lub na sklepie z 50 produktami (każdy z innej branży).

To znaczy, że zapowiedź zmian, o jakie się dopraszamy, a którą tutaj oficjalny przedstawiciel Shopera złożył, możemy sobie wsadzić do butów. Cóż, wypada rozejrzeć się za alternatywą, skoro Shoper traktuje użytkowników niepoważnie.

Dziękujemy za wszystkie uwagi, może warto napisać, że nad nową wyszukiwarką pracowaliśmy od kilku miesięcy i wzięliśmy pod uwagę liczne  sugestie naszych Klientów oraz konkretne propozycje, jak powinna działać. Zdajemy sobie jednak sprawę, że każdy ma swoje wyobrażenie na temat jej działania, czego od razu nie uda nam się spełnić.

Obecnie, jak w przytoczonej odpowiedzi z działu obsługi Klienta,  wyszukiwarka sprawdza wszystkie produkty w których zawiera się przynajmniej jedna fraza z wpisanych do wyszukiwarki. Następnie są one sortowane na podstawie najlepszego dopasowania  - taki scoring z naszych obserwacji działa dużo lepiej i przynosi wymierne efekty w postaci wyższej konwersji niż to miało miejsce w przypadku starej wyszukiwarki.

Jako ciekawostkę dodam, że współczynnik konwersji na nowym searchu jest średnio o 20% wyższy (dla Visits With Site Search), niż w starym.

Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że każdy ma inne potrzeby - nasi programiści cały czas ulepszają mechanizm wyszukiwania.

8 godzin temu, Joanna Worona napisał:

[…] może warto napisać, że nad nową wyszukiwarką pracowaliśmy od kilku miesięcy […]

[…] nasi programiści cały czas ulepszają mechanizm wyszukiwania. […]

To chyba nie wymaga komentarza 😟.

a nie można zrobić dwóch ustawień wyszukiwarki ?

przykład jeżeli użytkownik wprowadzi do wyszukiwarki dwa słowa

1. wyszukuje wszystkie produkty w których zawiera się przynajmniej jedna fraza - wersja dla Dream-commerce

2. wyszukuje wszystkie produkty w których zawierają się obie frazy - wersja dla reszty świata

I niech każdy wybiera co mu pasuje

Dnia 25.02.2019 at 09:48, Joanna Worona napisał:

Dziękujemy za wszystkie uwagi, może warto napisać, że nad nową wyszukiwarką pracowaliśmy od kilku miesięcy i wzięliśmy pod uwagę liczne  sugestie naszych Klientów oraz konkretne propozycje, jak powinna działać. Zdajemy sobie jednak sprawę, że każdy ma swoje wyobrażenie na temat jej działania, czego od razu nie uda nam się spełnić.

Czy można prosić o listę tych "licznych sugestii" i "konkretnych propozycji", które zostały wzięte pod uwagę przy doskonaleniu wyszukiwarki? Z pewnością przyda się użytkownikom, którzy, tak jak ja, nie są świadomi mnogich ukrytych zalet nowej wersji wyszukiwarki.

Co do bieżących zmagań z nową wersją wyszukiwarki:

- zapytałem pomoc Shopera, dlaczego wyszukiwarka nie wyszukuje wg nazw producentów
- otrzymałem odpowiedź, że wyszukuje, i podano przykład wyszukiwania producenta "A"
- na to wskazałem, że wyszukiwarka jednak nie działa, podając przykład producenta "B"
- na to odpowiedziano mi, że akurat w tym przypadku wyszukiwarka nie znajduje tego producenta, bo zaznaczono opcję "Szukaj w dowolnej części słowa"
- na to zauważyłem, że opcję tę można zaznaczać w konfiguracji wyszukiwarki dla nazwy produktu i kodu produktu, a nie dla producenta
- na to reakcja była taka, że moja "sugestia" zostanie przekazana do działu rozwoju oprogramowania. No wspaniale.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Drogi użytkowniku,

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.